Методичний колоквіум

Ця сторінка присвячена методичному забезпеченню викладання різних видів та жанрів мистецтва в загальноосвітніх навчальних закладах.









Проведення курсів підвищення кваліфікації (вересень-жовтень 2018 року) учителів, викладачів образотворчого мистецтва, інтегрованого курсу «Мистецтво» та «Художня культура» вимагало від слухачів курсів активної інтерактивної роботи.

Куратор групи Сєрих Лариса Володимирівна  запропонувала опанувати технологію скайбінгу. Учителі із задоволенням прийняти цю ідею.
Комп’ютеризація починає поширюватися в освітньому просторі та набуває особливого значення. Зовсім нещодавно в навчальному середовищі почали зустрічатися слова «скрайбінг», «скрайб», «скрайбер», що є складниками скрайб-технології. Що це? Нові технології? Чи перейменування давно відомих понять?
Давно відомо, що 80% інформації людина сприймає візуально. Усна розповідь "з картинками" запам'ятовується набагато краще, ніж звичайна лекція. Напевно тому при проведенні різних заходів стало можливим використання різноманітних презентацій у форматі Power Point . Але все тече – все змінюється. Так в наше життя прийшов скрайбінг.
Скрайбінг – новітня техніка презентації (від англійського "scribe" – накидати ескізи або малюнки); мова людини, що виступає, ілюструється "на льоту" малюнками фломастером на білій дошці (або аркуші паперу); виходить ніби "ефект паралельного слідування", коли ми й чуємо і бачимо приблизно одне і те ж, при цьому графічний ряд фіксується на ключових моментах. Фахівця в даній області прийнято називати скрайбером, а презентацію, яку він створює – скрайб.
Скрайб презентація, винайдена британським художником Ендрю Парком для британської організації наукових знань. Доповідь спікера супроводжувалася ілюстраціями «на льоту» малюнків фломастером на білій дошці. Таким чином, слухачі чують і бачать одночасно приблизно одне й те ж саме, що полегшує сприйняття інформації.
Скрайбінг буває "ручний" і "комп'ютерний".
Ручний – класичний: голос за кадром розповідає, а рука в кадрі малює зображення, що ілюструє усну розповідь. У такому скрайбінгі використовуються, відеокамера, штатив, аркуші паперу або презентаційна дошка, кольорові олівці, маркери, фломастери, пензлі і фарби, а також елементи аплікації. По-своєму унікальний скрайбінг можна створити навіть за допомогою малюнків на піску. Також уміння монтувати відео та гарно говорити. Програми які можна використовувати для монтажу відео: Lightworks, Shotcut, Corel VideoStudio Pro X10, CyberLink PowerDirector 16 Ultra, VEGAS Movie Studio, Adobe Premiere Elements.
Комп'ютерний скрайбінг набагато простіший. Не потрібно озброюватися відеокамерою, штативом, освоювати ремесло монтажера і диктора, хужожника. Такий скрайбінг можна створити за допомогою сервісу PowToon і програми VideoScribe.
Тематика скрайб-презентацій абсолютно різноманітна: це бізнес-ролики, відео на соціальні теми, рекламні відеосюжети, повідомлення по темі (заміна Power Point), розповіді про книги, самопрезентації та інше. За допомогою скрайбінга можна "екранізувати" казки, вірші, загадки.
Велика частина скрайб-презентацій створена на теми шкільної програми. Підійде він для пояснення нового матеріалу і перевірки засвоєного, може бути використаний як засіб узагальнення вивченого, як домашнє завдання, як "мозковий штурм" і рефлексія на уроці. Найбільш перспективно використання скрайб-презентацій в проектній діяльності. Таким чином, практично будь-яке творче завдання може бути представлено у вигляді скрайбінга: починаючи вітальною листівкою і закінчуючи мультфільмом.
Тривалість відеосюжетів залежить від задумки авторів і коливається від 45 секунд до 10 хвилин. Тут як в психології: діє правило "7-плюс-мінус-два". Найкраща тривалість скрайб-презентації – від 5 до 9 хвилин.
ГОЛОВНЕ В ПОНЯТТІ СКРАЙБІНГА – ВІЗУАЛІЗАЦІЇ ІНФОРМАЦІЇ. Завдання скрайб- презентації – донести інформацію, зробити її привабливою для слухача і глядача, допомогти краще її запам'ятати і засвоїти.
Голос за кадром! А малюнки, піктограми, символи, окремі ключові слова (написи, гасла), схеми та діаграми - є доповненням презентації. Скрайб може уміщатися як на одному аркуші паперу, так і на кількох.
Без усного повідомлення не було б і самої скрайб-презентації, це – головний елемент скрайбінга. Голос диктора веде за собою весь образотворчий ряд, а музика стає ефектним доповненням презентації. Чіткість, стислість, зрозумілість – секрет успіху будь – якої скрайб-презентації.
ВИДИ І ТЕХНІКИ СКРАЙБІНГА
Скрайбінг-фасилітація (від англійського facilitate – "допомагати, полегшувати, сприяти") – це переклад інформації з словесної форми у візуальну та фіксування її в режимі реального часу. Скрайбер прямо на очах аудиторії замальовує основні ідеї та ключові моменти презентації, лекції, конференції, замінюючи іменники і дієслова картинками, схемами, графіками. Будь-який вчитель, пояснюючи шкільний матеріал з крейдою біля дошки, по суті є ось таким скрайбером-фасилітатором.
У відеоскрайбінга свої плюси. Одного разу знятий відеоролик можна показувати необмежену кількість разів, використовувати як ефектне доповнення заходу, створювати з його допомогою різні інформаційні продукти (анонси, рекламу, віртуальні виставки).
Скрайбінг "мальований" Класичний варіант скрайбінга. Рука художника (скрайбера) малює в кадрі картинки, піктограми, схеми, діаграми, записує ключові слова паралельно з текстом, що звучить за кадром. Щоб озвучка і малювання ідеально співпали за часом, при створенні відео процес малювання прискорюють в 2-4 рази, додають титри, роблять монтаж.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Презентаційна дошка для малювання маркером (звичайна шкільна дошка) або аркуші паперу формату А4, А3 (ватман)
• Маркери, фломастери, кольорові олівці, фарби
Скрайбінг "аплікаційний" На аркуш паперу або будь-який інший фон в кадрі викладаються (наклеюються) готові зображення, відповідні озвученому тексту. Необхідні інструменти і матеріали:
• Листи паперу або будь-який інший фон
• Набір картинок-аплікацій
Скрайбінг "магнітний" Схожий на аплікаційний. Єдина відмінність – готові зображення кріпляться магнітами на презентаційну магнітну дошку.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Презентаційна магнітна дошка
• Набір готових картинок, магніти
Скрайбінг "фланелеграфний" Використовується старий добрий забутий фланелеграф. Це вже майже театр! Добре підходить для "екранізації" казок та інших історій для дітей.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Фланелеграф - навчальний наочний посібник для дітей від народження і до ...; дошка, обтягнута фланеллю, на яку кріпляться вирізані фігурки.
• Набір готових картинок
Скрайбінг "комп'ютерний". При створенні комп'ютерного скрайбінга використовуються спеціальні програми і онлайн-сервіси.
Необхідні інструменти і матеріали:
• Комп'ютер, обладнаний широкоекранним монітором з роздільною здатністю 1280 х 768
• Мікрофон для запису "озвучки" (якщо необхідно)
• Комп'ютерна програма для запису аудіо (якщо необхідно)
Етапи створення презентації
2.           Зібрати команду для створення скрайбінгу.
3.           Зібрати та вивчити матеріал із вибраної теми.
4.           Вирішити загальну композицію сюжету.
5.           Підготувати виступ перед аудиторією.
6.           Виконати малюнок, аплікацію тощо.
7.           Відзняти, обробити відео та скоригувати текст.
8.           Створити аудіо запис.
9.           Обробити відео та презентацію.
10.      Презентувати проект.

2 коментарі: